ПІДЗАМОЧОК. ЗАМОК. (1600р.)/(2010р.)

Чудове панорамне фото. Не моє, але дає повну уяву про замок.
Чудове панорамне фото. Не моє, але дає повну уяву про замок.

     Замок побудований в 1600 році з місцевого пісковику, у якого незвичний, темно-червоний колір. Твердиню розташовано на високому пагорбі над річкою Стрипа, звідкіля відкривається чудовий краєвид на річкову долину і сусідні пагорби.

Головні ворота замку. Над воротами герб власників замку.
Головні ворота замку. Над воротами герб власників замку.

Звів твердиню Ян  Бучацький-Творовський (Jan  Buczacki-Tworowski) (н/в - 1607р.) ,гербу Пилява, як допоміжну твердиню-резиденцію Бучацькому замку. У плані фортеця є п'ятикутником, що звужується на північ.  Від самого замку залишились оборонні мури висотою до трьох метрів, вежі, руїни палацу, арковий в'їзд з таблицею та гербом. Напис на таблиці свідчить про історію заснування та будівництва замку. Ворота замку охороняли дві п'ятикутні оборонні вежі, вони ще стоять. Над брамою частково зберігся мурований прохід між баштами. Ворота, та арка над ними збереглися найкраще.

Залишки палацу
Залишки палацу

Короткий північний бік стіни замку займав палац, чи то скоріше житловий будинок, від якого залишилися лише фрагменти стін, комин, та камін. Палац знаходився між двома п'ятикутними вежами. Від однієї залишилась лише одна зовнішня стіна, інша башта ще збереглася, без перекриття і даху. Після смерті Яна  Бучацького-Творовського, його сестра Катерина (Katarzyna) вийшла заміж за Анжея Потоцького (Andrzej Potocki), від так замок перейшов у власність Потоцьких. Далі власником замку був Стефан Потоцький (Stefan Potocki) (помер в 1631 р.). Наступним власником замку стала Марія Могилянка (Maria Mohylanka), донька молдовського господаря.   

  Як і більшість замків нашого краю, замок в Підзамчику не минула доля руйнувань. В 1648 році замок штурмувала козацька армія. Відомо, що обороною замку в той час керував Ян Потоцький (Jan Potocki). В 1665 та 1667 роках безуспішно замок штурмували татари. В 1676 році замок зруйнували турки. З того часу замок, як оборонну споруду не використовували, та переобладнали під житло. До 1780 року замок належав родині Потоцьких (Potocki). За Австро-Угорщини , з 1772 року, замок почав занепадати, що  спостерігається і зараз.

Східні мури
Східні мури

В XIX столітті на території замку працювала паперова фабрика, а стіни фортеці розбиралися на будівельні матеріали. Але, за згадками місцевих жителів, основний "удар" по фортеці, був нанесений в 1946 році, коли каміння стін та палацу розібрали на будівництво колгоспних ферм та клубу. Колективізація пройшла "успішно": маємо пусті, напівзруйновані ферми і знищений замок.

Історичні постаті доби

-герб Пилява (Pilawa) - роду Бучацьких-Творовських.

-Ян Творовський (Jan Tworowski) (н/в-1557р.) в 1526 р. одружився з Катериною Бучацькою (Katarzyna Buczacka) , після чого його сини стали правонаступниками гербу Пилява (Pilawa), та перебрав фамілію Бучацькі.

-Микола Бучацький-Творовський (Mikolay Buczacki-Tworowski) (н/в- 1595р.) - воєвода камянецький, староста барський в 1571-88 р.р.).

-Ян Бучацький-Творовський (Jan Buczacki-Tworowski) (помер в 1607р.), син Миколи - розпочав будівництво замку.

ПІДЗАМОЧ

       Підзамочок - село Бучацького району, Тернопільської області, з населенням більше 1500 чоловік.  Село розташоване на пагорбі над річкою Стрипа, за 5 км від Бучача, та за 60 км від Тернополя. Перша згадка про село зафіксована в 1785 році.