ПЛОТИЧА. ПАЛАЦ Коритовських. (1720р.)/(2014).

     В селі Плотича (Тернопільський р-н.) звертаємо з дороги Тернопіль-Броди перед церквою (колись костелом) на ліво, через сто метрів, знову на ліво і дорогою вгору, минаючи церкву, через ворота, боковою алеєю знаходимо серед дерев парку палац.

Палац початку XX ст.
Палац початку XX ст.

Побудований палац в 1720 році родиною Коритовських, які володіли селом Плотича більше 400 років. Феліціан Коритовський (близько 1720 - 1810), львівський комендант і генерал-майор коронного війська, кавалер ордену св. Станіслава, був бездітним. Тому подарував замок-палац своєму племіннику Францішек Вінсент Ігнацій Коритовський з Плотичі (Franciszek Wincenty Ignacy Korytowski z Plotyczi) (1768-1832), який на початку XIX століття перебудував замок, а поблизу звів будинок «новий замок».

Францішек Коритовський, власник Тернополя, Сидорова, та довколишніх земель згодом став маршалком тернопільської шляхти і членом парламенту Галичини. З 1815 року Францішек постійно проживав у Плотичі.

     Перебудований у класичній манері, симетричний,прямокутний у плані, з парадної фасадної частини має два поверхи. На фронтоні, що спирається на чотири колони, знаходився герб родини Коритовських – Мора (Mora).

Після 1946 року герб зник. З тильної сторони палац має три поверхи і виглядає вишуканіше. Стіни під дахом зберегли ліпнину. Красиво виглядає центральна частина палацу з балконом, що виступає пятикутником на зовні. По боках палацу прибудовані бокові фронтони, які спираються на чотири колони. В цокольному поверсі, з сторони парку розташовувалися: кухня, склади, пральня та кімнати прислуги. Перший поверх палацу слугував житлом господарям, там же знаходилася і бальна зала. Стеля бальної зали була розмальована у вигляді неба, з пташками які літають довкола. Стіни прикрашали картини, серед яких роботи італійського майстра Джовані Баптіста Лампі (Giovani Baptista Lampi (1751-1830).

Кімнати були обладнані камінами та кахельними пічками. В палаці було багато меблів виготовлених у XVIII столітті. В XIX столітті Коритовськими, на площі десяти гектарів було закладено парк. Було висаджено більше тридцяти видів дерев та кущів. Парк зберігся лише навколо палацу, хоча раніше займав велику територію і перед палацом, де зараз футбольне поле. В час Першої світової війни замок був лише пограбований, в міжвоєнний період його частково відновили, та власники вже не жили в Плотичі. Пройшла стороною і Друга світова війна, замок зазнав лише невеликих пошкоджень..

З приходом комуністів палац пристосували під туберкульозну лікарню, яка знаходиться там і зараз.  

ПАЛАЦ.

ПЛОТИЧА.

     Плоти́ча — село в Тернопільському районі, Тернопільської області. Розташоване на правому березі річки Серет. Населля складало 1267 осіб в 2007 році. На території села виявлені пам'ятки пізнього палеоліту. До 2-ї світової війни у Плотичі були два пам'ятники-надгробки з написами вірменською (1763 р.) та турецькою мовами (1768р.).