КУДРИНЦІ. ЗАМОК. (1615р.)/(2010р.)

      Замок-фортеця в Кудринцях побудована в 1615 році магнатами Гебуртами (Herburt), на пагорбі, що височить над місциною. В той час містечком володів Микола Гербурт (Mikolay Herburt). Сам пагорб нашарування білого мармуру, його білі плити виходять на поверхню. Твердиня задумана, як одностороння фортеця, до якої можна вільно дістатися лише з півночі. Замок мав три башти. Одна башта збереглася до нині, друга частково зруйнована.

Зі сходу підхід до замку був практично неможливим, бо одразу за мурами починається урвище, що спадає до річки Збруч. З заходу за мурами також досить крутий схил. З півночі, висока надбрамна вежа, міцні ворота з мостом, що піднімався на ніч, потужна оборонна башта, стіни товщиною більше 1,5 метри, глибокий рів та земляний насип.

Хоча фортеця була неприступною, в 1648 році її взяли козаки Максима Кривоноса (н/в -1648), під час Визвольної війни. Польський гарнізон покинув фортецю, коли козацьке військо було на підході. Захоплювали фортецю і турки в 1672 та 1694 роках.

 На початку XVIII століття замок переходить у власність Гуменецьких, які перетворюють фортецю в замок-резиденцію. До східної стіни прибудовуються житлові приміщення, мури та башти відновлюються та підсилюються. Далі власниками замку були Козібродські (Koziebrodzki), які зібрали в замку чудову колекцію картин та старовинних меблів. Далі замком володіли Пшибиславські і Модземевські. Запустіння фортеці почалося коли замком володіли євреї Бартфульди в XIX столітті.

Південна стіна з потайним лазом
Південна стіна з потайним лазом

У південній вежі замку розпочинався підземний хід, який зараз засипаний. На подвір'ї замку можна знайти місце де колись був колодязь, зараз це неглибока яма. Розміри замку були цілком пристойні. Довжина стін замку складає 75 метрів, а ширина 25 метрів. Хоч від замку залишилось не дуже багато, але велич та краса цих романтичних та величних залишків зачаровує.

Хронологія подій

- 1615 р. - будівницво замку Гарбуртами,

- 1648 р. - замок зайняли козацькі війська Максима Кривоноса,

- 1672 р. - захоплення замку турками,

- 1694 р. - повторне захоплення замку турками,

- 1712 р. - перехід замку у власність Гуменецьких,

- 1745 р. - власниками замку стають Козібродські.

XIX ст. - початок занепаду замку.

Історичні постаті доби

     Максим Кривоніс (Перебийніс) - (н/в -1648) — визначний козацький ватажок, лисянський полковник, один з керівників козацько-селянських повстань в Україні під час Хмельниччини. Був учасником Корсунської битви, кампанії 1648 року. Помер під час облоги Замостя. Мав брата, який загинув у Пилявецькій битві, дорослого сина (Кривоносенко), який був козацьким полковником у 1649—1651 рр..

-герб Гербурт (Herburt) роду Гебуртів.

-Гебурти (Herburt) (Фельштинські) - моравський рід, поселився в Україні після походу Данила Галицького на Моравію.

-Микола Гербурт (Mikolaj Herburt) (XVI-XVII ст.)- підканцлер галицький, воєвода подільський, воєвода руський, власник містечка.

-Ян Гербурт (Jan Herburt) (XVI -1627)-син Миколи Гербурта, королівський придворний, староста скальський, каштелян кам'янецький в 1625 році.

-герб Ястжембєц (Jastrebiec) - роду Козібродських.

-Ян Козібродський (Jan Koziebrodzki) (XVIII-1809)- граф Австро-Угорщини, власник Кудринець, Михайлівки, член парламенту Галичини. Перетворив замок у світську резиденцію з великою бібліотекою, збіркою творів мистецтва.

-Євгеніюш Козібродський (Eugeniusz Koziebrodzki) (XIX-1877)- граф, власник Кудринців, Вовківців, в часи рісійської окупації.

КУДРИНЦІ

      Кудринці - село в Борщівському районі, Тернопільської області, що межує з Хмельницькою областю. Відоме з кінця XV століття. У 1518 році отримало міські права. Місто мало свій герб.