ШАРІВКА. ЗАМОК-ЦЕРКВА (XIVст.)/(2012р.).

     Церква, а колись замок розташована у південній частині села Шарівка на околиці. В XIV столітті, на місці церкви, було зведено оборонну вежу з товщиною стін майже у два метри, для захисту від наскоків татар по Кучманському татарському шляху. Вона була квадратною в плані розміром 9*9 метри, та мала пять ярусів. П'ятий ярус закінчувався оборонною галереєю, що виступала на зовні спираючись на консольні балки. Верхні три яруси були обладнані стрільницями.

В 30-их роках XV століття, коли село знаходилося у власності Яна Домарата із Сляткова, вежа була переобладнана під церковну дзвіницю до якої, з східної сторони, прибудували тридільну кам’яну церкву. Перший ярус башти став притвором, у другому прорізали арку і він став хорами. У північно-східній частині храму прибудовано прямокутну в плані ризницю. Церкву освятили в честь Покрови Пресвятої Богородиці.

У 1607 році Яків Претвіч засновує у Шарівці кляштор домініканів, а церкву перебудовує на костел Благовіщення Діви Марії. Костел зазнавав багаторазових руйнувань від татар.

В 1773 році костел відбудували: наростили стіни, розтесали вікна. У вежі замурували стрільниці, прорубали велике вікно у другому ярусі, вхід прикрасили фронтоном. Стіни й склепіння розписав відомий художник Прагтль ( не збереглися).

У 1832 році кляштор закривають, а церкву повертають православні громаді, освятивши на храм Різдва Богородиці. В 1886 році церква знову перебудовується. Ще вище наростили стіни храму, замурували готичні вікна, встановили нову деревяну покрівлю. У вежі відновили два яруси і накрили шатрової форми дахом.

Церква – замок в Шарівці унікальна пам'ятка мурованої оборонної архітектури.

ШАРІВКА.

      Ша́рівка — село в Ярмолинецькому районі,Хмельницької області.Населення села становило в 2002 році -1212 осіб. Село оточене ставками. На території Шарівки виявлені залишки поселень трипільської культури та давньоруського городища. Село вперше згадується в 1433 році.