ГРИМАЙЛІВ. ЗАМОК. (XVI ст.)/(2012). Втрачено.

   Про історію замку в Гримайлові є достатньо версій. Тому процитую з книги Олексадра Гловінського та Богдана Януша

«Минуле та пам'ятки воєводства Тарнопольського» виданої в 1926 році.

 (Aleksander Czołowski i Bohdan Janusz „ Przeszłość i zabytki województwa Tarnopolskiego” (Tarnopol 1926).

« З північної сторони, на невисокому підвищенні над ставом, колись оборонний замок, перебудований на палац. Був спочатку будинком чотирикутним, квадратної форми, з чотирма баштами на кутах. При перебудові було знесено три крила будинку і дві башти, а залишено лише південне крило будівлі, таким чином створено невеликий прямокутний будинок висотою у два поверхи, розвернутий фронтом на північ, з двома шестикутними, дещо вищими, баштами по кутах.

Цей замок було закладено в першій половині XVII століття завдяки родині Лудзіцьких (Ludzickich), які володіли ним до кінця XVII століття і неодноразово разом з ним ділили катастрофи. Відомо, що в часи воєн козацьких і турецьких особливо в роках 1651 і 1675, замок кілька разів був знищений. Відреставрований утримувався в цілості до XIX століття, як резиденція наступних власників гримайлівського ключа: Синявських (Sieniawskich), Любомирських (Lubomirskich), Ржевуцьких (Rzewuskich), чи їх адміністраторів. Біля 1840 року Антим Нікоровіч (Antym Nikorowicz), власник Гримайлова перебудував замок на палац. Перед війною (Першою світовою*) був він вишуканим та красивим і бережливо утримувався родиною Пінінских (Pinińskich). Під час війни (Першої світової*) розграбований і знищений, стоїть зараз пусткою, яка загрожує руїною».

Можна додати:

 В середині XIX століття донька Антима вийшла заміж за Леонарда Пінінського (1824-1886), який після одруження постійно проживав в Гримайлові. Леонард заклав навкруги палацу великий парк в англійському стилі. Було висаджено дерева та кущі більше сорока видів. Алеї симетрично розтинали парк в усіх напрямках. Перед входом в палац було розбито велику та пишну квіткову клумбу. В замку було зібрано велику бібліотеку з 5000 томів. Кімнати прикрашали картини знаних польських художників: Юліуша та Войцеха Коссаків,Тадеуша Айдукевича, Алоїзія Рейхана, та полотна італійських майстрів. Останніми власниками палацу були Воланські. Палац простояв пусткою до 1944 року. В 1944-1945 роках за наказом комуністів замок розібрали повністю і виклали дорогу з Гримайлова до Теребовлі. Так в «мирний» час завершилося життя Гримайлівського замку.

ЗАЛИШКИ ЗАМКУ. (2013р.)

   І от восени 2013 року, коли листя злетіло з гілок дерев та кущів, видалася нагода розшукати залишки замку в Гримайлові в хащах замкового парку. Після пошуків вдалося віднайти залишки фундаменту замку, та пивницю, яка збереглася в доброму стані. Також встановлено місце де знаходився замок. Залишки колись білого красивого замку виявилися жалюгідними.

ГРИМАЙЛІВ.

     Гримайлів - селище міського типу у Гусятинському районі, Тернопільської області. Розташоване на лівому бе­резі річка Гнилка — при­токи Збруча, за 35 км від райцентру. Населення містечка в 2001 році складало 2124 особи. Містечко було засновано в кінці XIV століття, шляхтичем Грималаєм. Перша письмова згадка відноситься до 1600 року і повязана з описом мурованого замку який побудував Лудзіцький. З 1720 року поселення отримало право самоврядування, статус міста і герб.