СВІРЖ. ЗАМОК (1482р.)/(2009р).

          На таблиці, над в'їздною брамою, зазначено, що замок зведено в 1482 році і належить він роду Свірзьких. В середині XVII століття землі і замок перейшли у власність графа О. Цетнера. Замок укріпили і перебудували і він набув сучасного вигляду. Замок розташований на високому пагорбі та був оточений  не прохідними болотами, ставком, ровом і звідним мостом. Перед замком розбитий великий парк.

Замок має два подвір'я. Одне знаходиться в нижній частині замку з лівої сторони від головних воріт і відведений під господарські приміщення, та має окремі ворота. Друге подвір'я знаходиться за головними воротами замку і оточене житловими приміщеннями. Обидва подвір'я з'єднані між собою проходом з сходами. Південне крило верхнього замку завершується прямокутними у плані триярусними вежами з стрільницями. Оборонні вежі розташовані також в кутах північного корпусу і в центрі західного фасаду. З правої сторони від брами, перед ровом, знаходиться кругла оборонна вежа.

Замок (20 роки XX ст.)
Замок (20 роки XX ст.)

Хоч замок і розташований у вигідному місці для оборони, не має оборонного планування. Це замок палацового типу, зведений у вишуканому ренесансному стилі. В 1648 році замок спалили татари. Та в 1672 і в 1675 роках замок вистояв турецьку облогу. Замок був родинним гніздом родини Цетнерів до XIX ст. З 1907 року замком володів граф Роберт Лямезан Селянс, який багато зробив для оновлення замку та інтер'єрів палацу.

 У 1914 році замок спалили московити, згоріли всі цінності, які московити не змогли винести, та велика бібліотека. Але граф Салянс не полишив споруду, після війни він знову відреставрував замок. Та наступив 1939 рік, далі можна без зусиль здогадатися, що відбулося. До 1975 року замок стояв пусткою та занепадав. В 1975 році заслужений архітектор України Андрій Шуляк домігся реставрації замку, яка закінчилася в 1983 році.

Зараз замок перебуває в перманентних реставраційних роботах, які то починаються то затухають протягом десятків років і використовується як будинок архітектора. Хоча вирізняється охайністю і досить пристойним станом споруд.

В середину замку, того разу попасти не вдалося, було якесь свято, хоча місцеві жителі розповіли, що це можна зробити у вихідні дні. У цьому замку проходили зйомки фільму "Три мушкетери". Замок був резиденцією леді Вінтер.

Маленький ролик замку

:https://www.youtube.com/watch?v=OAGhmw4QoSc

ПОДОРОЖ ЗАМКОМ

СВІРЖ

     Свірж - селище Перемишлянського району, Львівської області на річці Свірж. Перша писемна згадка про Свірж датується 1427 роком, коли його відвідав польський король Владислав II. На ті часи Свірж мав статус міста. А вже в 1449 році було проведено розмежування між містом і селом Свірж. Населення села складає 800 чоловік.