НОВИЙ КРОПИВНИК. Палац-маєток. (XIX ст.)/(2012р).

     В селі Новий Кропивник, на високому пагорбі над річкою Стрий, дорогою до сіл Рибник та Майдан, стояв колись маєток (двір), австрійського пана, який управляв навколишнім землями.

Фото 1937р.
Фото 1937р.

Ім’я родини, якій належав маєток, поки-що знайти не вдалося. Складався маєток з великого красивого палацу, стайні та меншої будови на високому пагорбі, над видовбаною у скелі дорогою на Рибник та Майдан, залишки якої збереглися до нині. Маєток славився великою конюшнею і був відомий завдяки торгівлі породистими кіньми. З приходом комуністів в 1939 році в маєтку розмістили сирітський дитячий будинок, після чого палац почав занепадати.

Під час Другої світової війни палац було підпалено совітськими партизанами Ковпака, під час рейду. Звісно вина за підпал була покладена на місцевих партизанів з УПА. Після війни, знищені пожежею залишки матку були розібрані на будівельні матеріали, та так, що від палацу не залишилося і сліду. Зараз на місці палацу пустир та городи і лише невисокі пагорби зберігають під собою фундамент споруд помістя.

На фото маєтку (приблизно 1937 року) видно палац та меншу будову, залишки якої дожили до наших днів. Уцілілі залишки це будівля з аркоподібними проходом та підвальної кімнати поруч. От і все що залишилося від палацу. На території маєтку споруджено одноповерхову крамницю, підозрюю з каміння палацу.      

КРОПИВНИК.

     Но́вий Кропи́вник - село в Дрогобицькому районі, Львівської області. Протяжність близько 3 км. Розташоване по обидва боки невеликої річки Східничанка, що протікає селом,та на березі річки Стрий. Село не маленьке, хоча інформації про нього в неті дуже мало. В селі є школа, сільрада, декілька магазинчиків. Знаходиться в мальовничому місці на березі річки Стрий, за якою починаються високі Карпати.