Майдан. ВІЛЛА та ПАЛАЦ. (1936р.)/(2013)/(2016).

Дрогобицький р-н.

     В центрі села Майдан, неподалік від костелу, стоїть дерев’яна вілла-палац. Як вона тут з’явилася? Трохи історії.

На переломі XIX i XX століть лісові угіддя в окрузі належали Йохану Лієбігу (сину) (Johann Liebig), а з 1918 року він став і власником Майдану. Його батько, також Йохан Лієбіг (Johann Liebig) германський підприємець і магнат текстильної промисловості, засновник товариства «Ян Лієбіг і Ска» («Jan Liebig i Ska»), в другій половині XIX століття був власником багатьох сіл в околиці Подбужа, а також володів лісовими угіддями в околицях Майдану, Рибника, Верхнього Синьовидного.

Товариство займалося серед іншого промисловою переробкою деревини. В 1929-1930 роках спілка «Godulla» з Гірського Сласька (Górnego Śląska), викупила частину власності Йохана Лієбіга, а саме ліси разом з інфраструктурою, якими управляли разом з «Горнославським Товариством Акційним Деревообробної Промисловості» (Górnośląskim Towarzystwem Akcyjnym dla Przemysłu Drzewnego). Головний офіс товариства знаходився в Самборі.

Для покращення транспортування лісу було збудовано залізницю Верхнє Синьовидне – Майдан протяжністю 33 кілометри з відгалуженнями до Рибника, та Мальманшталя (Malmanstalu). В Майдані було споруджено три станційні будівлі спілки «Godulla» в яких знаходилися бюро фірми, склади, та житло для працівників. Залізниця не збереглася, залишився лише слід. А от дві будівлі, зведені перед Другою Світовою війною, збереглися. Це палац де проживав директор фірми, та вілла-палац для керівництва де проживав інженер Казимир Вілімовські (Kazimierz Wilimowski).

Прекрасна дерев’яна одноповерхова споруда з великою мансардою розташована в центрі села трохи нижче костелу. Вхід прикрашений портиком, що спирається на чотири білі колони. Будинок стоїть на кам’яному фундаменті. З тильної сторони палацу-вілли знаходиться простора літня тераса, що завершується сходами які спускаються в сад. В мансарді великий затишний балкон. Споруджено палац в 1936 році, про що свідчить вибитий на фундаменті зліва від входу напис «1936». Зараз в будинку знаходиться майданське лісництво. Будинок де проживав персонал залізниці не зберігся.

Палац.

 В 2013 році палац знайти не вдалося. Тому в 2016 році знову відвідав Майдан з метою таки знайти палац.

Після розпитів у місцевих та не тривалих пошуків палац, де проживав директор фірми знайшовся. Стоїть він під горою у дубовому гаю, на території дитячого табору. Мурований з цегли, з галереєю на колонах, двоповерховий та з прибудовою у три поверхи.

От тільки видно хтось палац вже викупив і почав нищити його ремонтом. Шатрове перекриття над баштою у три поверхи розібране, черепиця, яка простояла б ще 500 років замінена на бляху, стіни тинькуються, в середині безлад. Від автентичності залишилися лише черепиця складена поруч з будинком та сходи з північно-східної сторони.

МАЙДАН.

     Майдан - село Дрогобицького району в Львівської області. Засноване поселення в 1453 році. З села розпочинається туристичний маршрут протяжністю 28 кілометрів по Середньому хребту. Село простягається гірською ущелиною вздовж річки. Мальвничі місця, красиві краєвиди. В Майдані є мисливське господарство, що займається розведенням зубрів.