ПОМОРЯНИ. ЗАМОК (1340-1885 р.р.)/(2009р).

     Поселення, де зараз знаходиться містечко Поморяни, виникло в XIV ст. Український шляхтич Микола Свинка, отримавши земельну ділянку від короля Казимира, побудував тут дерев'яний замок в 1340-50 роках.

Замок (20 роки XX ст.)
Замок (20 роки XX ст.)

Поморянський замок розташований на не високому  на пагорбі і з трьох сторін оточений ставками, мочарами та річками Золота Липа і Махнівка. В 1498 році замок і місто невдало атакують татари, отримавши відсіч, втікають, та знову повертаються вже більшою ордою. Замок встояв, але Ян Свинка (на той час власник замку і міста) від отриманих ран в бою з ордою помирає і всю власність залишає в спадок дочці Ганні, жінці Жигмунда Сєнінського (Zygmunt Siennicki),каштеляна теребовлянського. Жигмунд гине в бою під час походу на волохів в 1498 році і замок переходить у власність його брата Яна Сєнінського (Jan Siennicki), каштеляна львівського. Сєнінські після після нападів татар відбудовують і укріплюють замок. В міській хроніці зберігся запис про те, що твердиня була знищена татарами в 1607 році. Коли рід Сєнінських згас в 1619-1620 роках, ці землі переходять у власність Якуба Собєського (Jakub Sobieski) (1588-1646), батька майбутнього короля Польщі Яна III Собєського.

Навколо замку повторно було насипано вали і викопано рови, зведено високі замкові мури. В ті часи замок був у формі прямокутника, мав оборонні вежі на кутах, високі мури та палац всередині. В центрі північного крила замку, якого зараз немає, була в'їздна башта з воротами, до якої вів звідний міст. З інших боків замок оточували русла річок, та болота.Після смерті Якуба Собєського, замок перейшов у власність його дружини Теофілії (Teofila), яка померла в 1661 році. Далі господарем замку і містечка став їх син, Ян ІІІ Собєський (Jan III Sobieski) (1629-1696), король Польщі. 

 

Південний корпус з сторони парку
Південний корпус з сторони парку

  Значних пошкоджень споруда зазнала під час пожежі в 1771 році. Значну частину замку після пожежі розібрали.  

У 1789 році Поморяни перейшли у власність Станіслава Прушинського (Stanislaw Pruszynski) (XVIII-1796), каштеляна овруцького, а згодом житомирського. Далі вже Еразм Прушинський (Erazm Pruszynski) відбудував два крила замку - південне та східне,та розібрав північне та західне. Такий вигляд замок зберіг до нашого часу.

Замок (початок 20 років XXст.)
Замок (початок 20 років XXст.)

Відбудову замку завершив його син Юзеф Прушинський (Jozef Pruszynski). Він відновив інтер'єри, покрив замок бляхою, заклав парк. Зібрав галерею олійного живопису видатних італійських майстрів, малюнки художників світу, портрети польських королів, колекцію медалей і монет, посуд, мозаїку. Після смерті Юзефа все було продано.

Далі замок перейшов у власність родини Потоцьких (Potocki). Роман Потоцький (Roman Potocki) опікувався замком до 1939 року, відремонтувавши його після руйнувань у Першу світову війну. Під час Другої світової війни в замку розмістилися гестапівці, від так це врятувало його від руйнування.

Зараз замок знаходиться в аварійному стані. Збереглися два двоповерхові крила. Східне крило із круглою вежею та південне з галереєю. Найстаріше - східне крило з круглою вежею. Приміщення східного корпусу на першому поверсі перекриті хрестоподібними циліндричними склепіннями. У стінах вежі збереглися бійниці, розміщені на чотирьох рівнях; бійниці є також в першому поверсі східного корпусу будівлі.

Південний корпус, з боку двору, оформлений двоярусною відкритою галереєю зі сходами в центрі. Нижній ярус у вигляді аркади, покрівлю над галереєю підтримують колони. Вікна верхніх поверхів обрамлені білокам'яними наличниками .

Південний корпус, що має відкриту галерею з боку двору, добудований в XVIII-XIX ст. Поморянський замок реставрований в 1978 році (архітектори Л. М. Дмитрович, Л. Л. Аленаускіне). З північно-східного боку від замку розташована одноповерхова господарська споруда. Перекриття зали спирається на красиві колони. Покрівлі прибудови вже немає.  В 2010 році, черговий раз завітавши в замок, довелось констатувати, що кам'яна огорожа замку "кудись" зникла. Разом з огорожею "зникли" і ковані залізні ворота. В 2007 році стик між південним і східним корпусами був ще на місці, зараз тут купа каміння. Через пошкоджену покрівлю, під дією води руйнуються і інші частини замку.

ПОДОРОЖ ЗАМКОМ

Історичні постаті доби

-герб Янина (Janina) - родини Собєських (Sobieski),
-Якуб Собєський (Jakub Sobieski) (1588-1646), державний діяч Польщі, батько короля Польщі, бельзький воєвода, руський воєвода з 1641р., краківський каштелян з 1646р., брав участь в поході на Московію в 1618 році,
-Ян ІІІ Собєський (Jan III Sobieski) (1629-1696), великий князь Литовський, після перемоги об'єднаного козацько-польського війська під Хотином в 1673 році, над турками, був обраний королем Польщі.

-герб Рава (Rava)-родини Прушинських (Pruszynski).
-Станіслав Прушинський (Stanislaw Pruszynski), (XVIII-1796), політичний діяч, каштелян овруцький, житомирський, кавалер орденів св. Станіслава (1726р.), Білого Орла (1788р.)

Поморяни

      Поморяни - містечко (селище міського типу) Золочівського району Львівської області, розташоване в неглибокій долині річки Золота Липа, що витікає з невеликого узгір'я Вороняк.

Населення містечка складає більше 1500 чоловік. Резиденція короля Речі Посполитої Яна III Собєцького.